Zapoznając się z ofertą P.W.Unika dotyczącą podzielników kosztów centralnego ogrzewania (c.o.) ważne jest poznanie podstawowej wiedzy dot. prezentowanych urządzeń i odpowiedzi na pytania:
Czym jest podzielnik?
Jak działa podzielnik elektroniczny ?
Jaka jest zasada pomiaru temperatur przez podzielnik i co daje w odniesienu do kosztów c.o.?
Jakie jest ogólna charakterystyka podzielnika?
Wg jakich zasad wykonujemy montaż podzielników elektronicznych?
Odpowiedzi:
Czym jest podzielnik?
Podzielnik kosztów ogrzewania Hydroclima-OPTO/RFM, EITN30/20 jest pomocniczym przyrządem pomiarowym służącym do pomiaru zużycia ciepła przez grzejniki. HYDROCLIMA/EITNto najnowszy system rejestracji zużycia służący do obliczania kosztów ogrzewania przy pomocy nowatorskich technologii.
Jak działa podzielnik elektroniczny ?
Elektroniczny podzielnik kosztów ogrzewania Hydroclima/EITN działa w oparciu o zasadę rejestracji charakterystycznych temperatur miarodajnych dla oddawania ciepła przez powierzchnię grzejnika.
Na czym polega w/w zasada:
Logiczna analiza temperatur czujników od strony grzejnika i otoczenia pozwala na eliminację wskazań w zakresie przerwy w pracy instalacji grzewczej. Eliminację fałszywych wskazań podzielnika w przypadku wytworzenia sztucznych warunków mikroklimatu i przełączanie na tryb pracy jednoczujnikowej. W którym temperatura pomieszczenia arbitralnie przyjmowana jest jako 20˚C. A początek naliczania następuje przy temperaturze grzejnika 30°C . Drugim warunkiem wyższej temperatury grzejnika od pomieszczenia o minimum 3˚C.
Na każdy grzejnik (który został wyposażony w zawór termostatyczny) zakłada się podzielnik kosztów ciepła (Hydroclima – OPTO/RFM,EITN30/20), który rejestruje ilość ciepła oddanego przez grzejnik, wartość tą ocenia i wyświetla jako wartość zużycia. Wartość zużycia jest podstawą podziału kosztów ogrzewania na jednostkę użytkowa w rocznym rozliczeniu kosztów ogrzewania.
Co daje stosowana zasada pomiaru temperatur przez podzielnik do kosztów c.o.?
Pewne i precyzyjne i ujęcie kosztów ogrzewania dla licznych zakresów stosowania:
– ogrzewanie z zaworem termostatycznym,
– ogrzewanie przepływowe )jednorurowe) przez jedno lub więcej pomieszczeń,
– ogrzewanie z różnymi temperaturami strefowymi,
– ogrzewanie niskotemperaturowe do t>35˚C,
– ogrzewanie wysokotemperaturowe,
– grzejniki okryte lub trudnodostępne,
– pomieszczenia użytkowe o różnych temperaturach,
-pomieszczenia z ciepłem obcym (zewnętrznym) .
Jakie jest ogólna charakterystyka podzielnika?
-zgodny z normą PN EN 834
-budowa i realizacja funkcji pomiarowych,
-dokładność,
-sposób montażu,
-unikalne funkcje przydatne w systemie podziału kosztów ogrzewania
– średnia temperatura pomieszczenia w okresie grzewczym,
– ilość cykli w wersji jednoczujnikowej,
– optoelektroniczna transmisja danych,
-trwałość baterii minimum 10lat,
-skale: jednorodna i zużycia (skorelowana z typem grzejnika),
-pamięć manipulacji,
-moduł radiowego przesyłania danych,
-rejestracja temperatury technicznej <16C (Hydroclima)
-rejestracja min.temp.urządzenia grzewczego (EITN).
Wg jakich zasad wykonujemy montaż podzielników elektronicznych?
- Zasady mocowania podzielników kosztów:
W przypadku grzejników z pionowym przepływem (czołowych. Rurowych i płytowych) podzielników montuje się tak. Aby znajdowały się między 66% a 80% wysokości konstrukcyjnej grzejnika (mierzonej od dołu ) w odniesieniu do środka podzielnika kosztów ogrzewania. Odchyłka wysokości miejsca zamocowania nie powinna przekraczać5% wysokości grzejnika.
W przypadku wystąpienia uprzednio zgrzanych elementów mocujących podzielnik (usytuowanie na innej wysokości niż ww. zasady montażowe) ma zastosowanie dodatkowy współczynnik korekcyjny uwzględniający zmianę parametru wysokości montażu podzielnika na danym grzejniku.
– Określenie drugiego parametru położenia podzielnika na grzejniku
W kierunku poziomym miejsce zamocowania powinno znajdować się w środku lub blisko środka długości konstrukcyjnej grzejnika. Dopuszcza się wyjątki w przypadkach szczególnych . W obrębie jednej jednostki rozliczeniowej miejsce zamocowanie powinno być ustalone według jednolitych zasad
- Sposoby mocowania
– grzejniki żebrowe
Poprzez przykręcenie za pomocą specjalnie profilowanej blaszki –zaczepu i śruby (której łeb znajduje się w niedostępnej dla lokatora części podzielnika – po założeniu i zamocowaniu podzielnika oraz plomby ). Kształt żeber uniemożliwia jakikolwiek ruch podzielnika i jego demontaż. A następnie montaż bez naruszenia plomby.
-grzejniki panelowe
Poprzez przykręcenie do gwintowanych bolców. Uprzednio zgrzanych do grzejnika przy pomocy specjalistycznego sprzętu i oprzyrządowania. Nakrętki znajduja się w części niedostępnej (dla lokatora) po założeniu i zamocowaniu plomby.
- Zabezpieczenie przed manipulacją podzielnikiem przez osoby nieupoważnione
przy pomocy plomby z tworzywa sztucznego. Której łeb osadzony jest w gnieździe znajdującym się w elemencie przodu uniemożliwiając (bez zniszczenia plomby) dostęp do mocowań podzielnika.